tr
en
KÜTÜPHANEMİZİ TANIYALIM
ÜYELİK
S.S.S
KULLANIM ŞARTLARI
KÜTÜPHANE SAATLERİ
Hafta İçi :
09:00 - 24:00
Hafta Sonu :
09:30 - 22:00
Konuşan Kitaplık ve Görme Engelliler Hizmet Merkezi
Konusan-Kitaplik-ve-Gorme-Engelliler-Merkezi

Kitap Dışı Materyaller Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’nde, gönüllü okurlar aracılığıyla görme engelli üyelerin talepleri doğrultusunda kitaplar seslendirilmektedir. 1955 yılında Braille kitaplarla başlayan hizmetimiz, günümüzde 11 profesyonel formatta oluşturulmuş ses kayıt stüdyosunda devam etmektedir.


Görme engelli vatandaşlarımız, web sayfamızda yer olan “Üye Ol” bölümündeki formu doldurduktan sonra 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun Ek 11 inci maddesi gereğince, en az yüzde 40 oranında görme engelli olduğunu belgeleyen kimlik veya sağlık kurulu raporlarını +90 312 223 04 51 numaralı faksımıza ulaştırarak, üyelik süreçlerini tamamlamaktadırlar.

Kullanıcılarımız, T.C. Kimlik Numaraları ve şifresiyle birlikte söz konusu kitapları görme engelliler için özel olarak tasarlanmış web sayfamız üzerinden gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak, katalogda bulunan kitapları bilgisayarlarına indirebilmekte veya çevrimiçi olarak sesli kitapları dinleyebilmektedirler.

Kullanıcılarımız ana sayfamızdan son eklenen sesli kitaplar, en çok dinlenen sesli kitaplar, son bir ayda en çok dinlenen sesli kitaplar, şu anda seslendirilen kitaplar ve son eklenen metin kitaplar başlıklarında güncel bilgilere ulaşabilmektedirler.

Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’nde gönüllü okuyucularımız hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında profesyonel formatta oluşturulmuş kayıt stüdyolarında kitap seslendirmektedirler. Gönüllü okuyucu olmak isteyen vatandaşlarımız 0312 470 83 22/25/26​​ telefon numaralarından ya da konusankitaplik@mkutup.gov.tr adresine gönderecekleri maillerle başvuru ve seslendirme sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi alabilirler.

Vermiş olduğumuz hizmet Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği ve bilişime taraf tüm kesimlerin yer aldığı “Atılım için Bilişim” ana teması ile Bilişim 2012 etkinliği kapsamında yapılan oylama sonucunda “Kamu Uygulama Ödülü” kategorisinde Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi birinciliğe layık görülmüştür. Ayrıca,  TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından her yıl başarılı bulunan projelere verilen ve 2012 yılında onuncusu düzenlenen eTR ödüllerinde Kamudan Vatandaşa Sunulan Hizmet kategorisinde de birincilik ile ödüllendirilmiştir.