tr
en
KÜTÜPHANEMİZİ TANIYALIM
ÜYELİK
S.S.S
KULLANIM ŞARTLARI
KÜTÜPHANE SAATLERİ
Hafta İçi :
09:00 - 24:00
Hafta Sonu :
09:30 - 22:00
Görme Engelli Kullanıcılar
Sıkça
Sorulan
Sorular
SSS Bölümünde bulamadığınız cevabı bize sorabilirsiniz !
BİZE YAZIN
1
Sesli kitaplardan yalnızca görme engelli kullanıcılar mı yararlanıyor ?
Sesli kitaplardan 5846 sayılı kanunun ek 11. Maddesi gereğince yalnızca görme engelli üyelerimiz yararlanabilmektedir.
2
Üye olmak için ne yapmak gerekir ?
Görme engelli kullanıcılar konuşan kitaplık sayfasındaki (www.mkutup.gov.tr/mkp/a_main.aspx) üyelik formunu online doldurduktan sonra görme engelli olduğunu belgeleyecek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen Engelli Kimlik Kartı veya Devlet hastanelerinden alınan heyet raporlarının taranmış halini konusankitaplık@mkutup.gov.tr adresine göndermeleri ya da Milli Kütüphane Başkanlığına fakslamaları gerekmektedir. Evrakların ve bilgilerin kontrolünün ardından görme engelli kullanıcının üyeliği aktif hale getirilir. 
3
Sesli Kitaplara internet üzerinden erişim mümkün müdür ?
Üyeler, sesli kitaplara Milli Kütüphane Başkanlığının internet sayfasından konuşan kitaplık linkinden kullanıcı adı ve şifrelerini girerek erişebilirler. Kullanıcılar kitap adı, yazar adı, basit arama ve gelişmiş arama gibi erişim uçlarını kullanarak dinlemek istedikleri dosyaya kolayca internet üzerinden ulaşabilmektedir. Üyelerimiz isterlerse sesli kitabı sistem üzerinden gerçek zamanlı olarak dinlenebilmekte, isterlerse de bilgisayarlarına ayrımlar halinde indirerek daha sonra yararlanabilmektedirler.
4
Sesli kitaplar ödünç alınabilir mi ?
Görme engelli kullanıcılara, talepleri halinde sesli kitaplar CD ya da DVD ortamında ücretsiz olarak postayla gönderilmektedir. Ancak bunun için üyenin imzasının olduğu talep dilekçesinin Milli Kütüphane Başkanlığına ulaştırılması gerekmektedir. Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’ne gelen üyelere talep ettikleri sesli kitaplar DVD’ye yüklenerek, tutanak karşılığı verilir.
5
Gönüllü okuyucu olmak için ne yapmamız gerekir ?
Gönüllü okuyuculuk için başvuranların deneme kayıtlarının Gönüllü Okuyucu Kriterlerine uygun olup olmadığı Gönüllü Okuyucu Seçme Komisyonu tarafından seslendirmesindeki vurgulama, akıcılık, anlaşılırlık, tonlama, harflerin doğru kullanılıp kullanılmadığı gibi kriterler göz önüne alınarak değerlendirilir.
Komisyon kararı öncelikle elektronik posta yoluyla veya telefonla başvuruda bulunan kişiye bildirilir. Gönüllü okuyuculuğa başlayan kişiye Konuşan Kitaplık Okuma Kuralları ve ses kaydı için kullanılan program ile ilgili bilgi notlarıyla birlikte eğitim verilir.
6
Seslendirilecek kitaplar nasıl belirlenmektedir ?
Kitapların seçiminde görme engelli kullanıcıların talepleri belirleyicidir. Talep kitaplar arasında ders ve test kitapları önceliklidir.
7
Evden kitap seslendirilebilir mi ?
Kitaplar son teknolojinin kullanıldığı ses yalıtımı yapılmış Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi'nde ki 11 kayıt stüdyosunda yapılmaktadır.
8
Her gün mü kitap seslendirilmesi için gelmek gerekir ?
Gönüllü okurlarımız ses kayıt stüdyolarını randevu saatine göre kullanabilmektedirler. Bu nedenle gönüllü okuyuculuğa başlayan birinden gelebileceğini bildirdiği gün ve saatte gelmesi beklenmektedir.